Šta je dobro znati pri angažovanju računovođe?

  1. Imaš obavezu vođenja poslovnih knjiga, osim ukoliko si preduzetnik paušalac
  2. Poslovne knjige otvaraš tako što usvajaš bilans osnivanja popisivanjem svoje imovine i obaveza
  3. Na kraju svake poslovne godine treba da izvršiš popis kako bi uskladio poslovne knjige sa stvarnim stanjem
  4. Na kraju poslovne godine treba da usvojiš finansijske izveštaje, čiji se sastav razlikuje zavisno od toga u koju kategoriju se svrstava tvoje preduzeće (tabela ispod). Preduzetnici i mikro pravna lica usvajaju bilans stanja i bilans uspeha, koje usvaja i potpisuje preduzetnik. Mala preduzeća uz bilans stanja i bilans uspeha usvajaju napomene uz finansijske izveštaje. Finansijski izveštaj kod DOO usvaja skupština, a potpisuje ga zakonski zastupnik. Nakon toga, finansijske izveštaje dostavljaš Agenciji za privredne registre do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu (ukoliko je poslovna godina različita od kalendarske onda u roku od tri meseca od datuma bilansa).
  5. Imaš obavezu da čuvaš računovodstvene isprave, poslovne knjige i finansijske izvešaje – finansijske izveštaje 20 godina, dnevnik i glavnu knjigu deset godina, a pomoćne knjige i fakture pet godina.

Kategorizacija preduzeća

Prosečan broj zaposlenih Poslovni prihod Vrednosti aktive
Mikro 10 700.000 evra
u dinarskoj protivvrednosti
350.000 evra
u dinarskoj protivvrednosti
Malo

50

8.000.000 evra
u dinarskoj protivvrednosti
4.000.000 evra
u dinarskoj protivvrednosti
Srednje 250 40.000.000 evra
u dinarskoj protivvrednosti
20.000.000 evra
u dinarskoj protivvrednost
Veliko veći od
250
veći od 40.000.000 evra
u dinarskoj protivvrednosti
veći od 20.000.000 evra
u dinarskoj protivvrednosti

Savet: Pri izboru računovodje nemojte se rukovoditi samo cenom usluge! Potreban ti je računovođa koji će te kvalitetno i profesionalno savetovati s obzirom na to da ćete zajedno raditi na ostvarenju finansijskih ciljeva. Računovođa je tu da blagovremeno i tačno evidentira sve promene u poslovanju i usklađuje ih sa važećom regulativom. Dobar računovođa, pak, može ti pomoći da dođeš do značajnih ušteda, da realizuješ neku od svojih poslovnih ideja ali i da ti unapred skrene pažnju na potencijalne probleme u poslovanju. Računovođa je zapravo jedan od tvojih glavnih partnera u biznisu pa je zato potrebno strateški da pristupiš odabiru računovođe – da investiraš u stručnost, raspitaš se za iskustvo, preporuke i reputaciju računovođe u istoj ili sličnoj delatnosti i preciziraš koje tačno usluge očekuješ od računovođe.