Sistem PDV-a – kako da znaš kada moraš da se prijaviš i da li bi trebalo da se prijaviš?

Još jedna vrsta poreza koju preduzetnik može ili mora da plaća jeste porez na dodatu vrednost (PDV). Porez na dodatu vrednost predstavlja porez koji se obračunava i plaća za svako pružanje usluga ili isporuku dobara. Naime, limit za ulazak u sistem PDV je ostvaren godišnji prihod veći od osam miliona dinara.

Preduzetnik koji je odabrao paušalno oporezivanje, a koji ostvari prihod iznad osam miliona, dužan je da se prijavi u roku od osam dana Poreskoj upravi. Ako poreski organi otkriju da je preduzetnik koji je odabrao paušalno oporezivanje ostvario veći prihod, a nije se prijavio za ulazak u sistem PDV, Poreska uprava podnosi nadležnom sudu prekršajnu prijavu.

Svi preduzetnici koji prvi put uđu u sistem PDV postaju mesečni obveznici tokom prve dve godine poslovanja. Nakon isteka dve godine, ako za godinu dana ostvare ukupan promet viši od pedeset miliona dinara i dalje ostaju mesečni obveznici. Međutim, ako im promet bude manji, plaćaju PDV kvartalno.

Preduzetnik koji je stekao status obveznika PDV, gubi pravo na paušalno oporezivanje prihoda od samostalne delatnosti.

Kako da odlučim da li da se prijavim u sistem PDV-a iako ne ostvarujem prihode koji prelaze 8.000.000 dinara?

Ukoliko očekuješ da ćeš imati velike troškove kao što su npr. fakture dobavljača ili inodobavljača gde se mesto prometa smatra da je Srbija, prednosti ulaska u sistem PDV-a predstavlja mogućnost da ostvariš povrat plaćenog PDV-a po fakturama dobavljača i smanjiš trošak po ovom osnovu za 20%. U suprotnom, ako nemaš troškove sa PDV-om (tvoji troškovi podrazumevaju samo isplatu zarada i fakture dobavljača bez PDV-a), ne bi imao osnov za ostvarivanje povraćaja PDV-a, a imao bi obaveze podnošenja PDV prijave na mesečnom nivou.