Korisni saveti

Kombinacija više računarskih programa koji čine samostalne celine i zaštićeni su autorskim pravom

Često će prilikom kreiranja računarskog programa biti korišćene komponente ranije stvorenih računarskih programa.
Bilo da si ti autor tih komponenti ili tvoj zaposleni koristi komponente koje je razvio za potrebe prethodnih projekata ili je njihov autor neko treće lice, neophodno je da pravilno zaštitiš sopstveno autorsko delo od povrede autorskog prava ali i da izbegneš da ti na ovaj način izvršiš povredu tuđeg autorskog prava.
To ćeš učiniti tako što ćeš jasno definisati tu prethodno nastalu intelektualnu svojinu određivanjem šta sve ona obuhvata.
Ako koristiš komponente računarskih programa čiji su autori treća lica, moraš da imaš njihovu saglasnost i urediš eventualno plaćanje autorske naknade tim licima.
Sa druge strane, u tvom je interesu da zadržiš sva prava na prethodno nastaloj intelektualnoj svojini čiji si ti autor da bi mogao da nastaviš da je koristiš u daljem poslovanju.
Tvom klijentu mora biti jasno na čemu stiče prava i u kom obimu, a sve to definisaćeš ugovorom sa klijentom.

 

Pisanje računarskog programa koji čine i segmenti koji predstavljaju open-source softver

Prema Open Source Initiative, licence otvorenog koda dozvoljavaju slobodno korišćenje, izmene i deljenje računarskog programa koji se uklapa u kriterijume Open Source definition.
Kada se kreiraš sopstveni računarski program, možda ćeš biti u prilici da koristiš Open-source softver i to nije neuobičajeno, ali moraš voditi računa o sadržini licence koja uređuje uslove korišćenja Open-source softvera.
Ako kreiraš računarski program upotrebom Open-source softvera koji je u režimu copyleft licence, gubiš pravo da trećim licima zabraniš da ga koriste, proučavaju, menjaju i umnožavaju.
Da bi izbegao situacije koje te mogu staviti u poziciju da kršiš tuđa autorska prava, odnosno da Open-source softvere koristiš suprotno uslovima iz licenci koje se na njih primenjuju važno je da se detaljno upoznaš sa sadržajem licence, odnosno da se pobrineš da su tvoji zaposleni upoznati sa internim pravilima korišćenja da Open-source softvera.

Tvoj angažman se sastoji iz rada u programu tvog nalogodavca

U situaciji kada kreiraš računarski program za klijenta tako što koristiš klijentov računarski program koji menjaš na ugovoreni način – dopunjavaš, ažuriraš, dodaješ nove funkcionalnosti, itd., klijent će verovatno imati precizne specifikacije kojih ćeš se pridržavati, u smislu efekata koji treba da budu postignuti tim novim programom.
Pod pretpostavkom da je tvoj klijent isključivi vlasnik računarskog programa, velika je verovatnoća da će želeti da stekne vlasništvo i na izmenjenoj verziji računarskog programa.
Tvoj klijent će biti taj koji će preuzeti inicijativu da ugovorom obezbedi za sebe najširi mogući obim prava, bez vremenskog i prostornog ograničenja.
S obzirom na prirodu ovakvog tipa angažovanja, izgledno verovatno je da ćete uzajamne odnose rešavati putem ugovora o narudžbini računarskog programa, a ne ugovorom o licenci.
I ovde treba da vodiš računa o sopstvenoj prethodno razvijenoj intelektualnoj svojini, ako je potrebno da je upotrebiš u izvršavanju ugovora kao i o obavezama i zaštiti u odnosu na eventualno eksterno angažovana lica, o čemu smo pisali iznad.

Angažovan si na projektu koji se finansira iz budžeta Republike Srbije

Jedna od mogućih situacija je da angažuju da učestvuješ u naučnoistraživačkom projektu, koji sprovodi akreditovana naučnoistraživačka organizacija, kako što je na primer fakultet ili institut, a finansira se iz sredstava budžeta Republike Srbije.
Ovo je specifična situacija, budući da rezultati istraživanja finansirani sredstvima iz budžeta Republike Srbije pripadaju tim naučnoistraživačkim organizacijama kao realizatorima istraživanja.
Zbog toga će biti potrebno da zaključiš jedan ili više ugovora sa naučnoistraživačkom organizacijom, kojima ćeš definisati obim i naknadu za usluge koje pružaš u svrhu kreiranja računarskog programa, a posebno prava i obaveze u vezi sa autorskim delom koje nastaje u vezi sa projektom, čiji si autor.
Ugovorom sa naučnoistraživačkom organizacijom sporazumećeš se o procentualnom učešću u raspodeli dobiti u slučaju iskorišćavanja računarskog programa.
Najčešće će biti neophodno da naučnoistraživačkoj organizaciji ustupiš imovinska prava na isključiv način, kako bi joj omogućio da slobodno komercijalizuje računarski program, uz obavezu da ti isplaćuje deo dobiti ostvarene komercijalizacijom.
Bitno je da znaš da tada gubiš pravo da iskorišćavaš svoje autorsko delo, ali i dalje zadržavaš pravo da budeš označen kao njegov autor kao i da daš saglasnost za dalji prenos prava, za koju će redovno biti ugovoreno da je ne smeš neopravdano uskratiti.

Rad za stranu kompaniju – na šta treba da obratim pažnju prilikom zaključenja ugovora

U praksi se često zaključuje ugovor o izradi kompjuterskog programa sa kompanijom registrovanom u inostranstvu. U tim slučajevima, ugovori koji se zaključuju sadrže karakteristične odredbe koje odražavaju pregovaračku snagu nalogodavca iz inostranstva. Neke od tih odredaba se odnose na zaštitu poverljivih podataka, neke na prenos prava intelektualne svojine (koji može obuhvatiti više prava u odnosu na ona koja se su predmet prenosa prema srpskom pravu), a neke na karakteristične odredbe u slučaju zaključivanja ugovora između strana iz različitih država. U nastavku možeš da nađeš karakteristične primere takvih odredaba i objašnjenja rizika koji su sa njima povezani.

  • Poslovna tajna
    U ovom slučaju, reč je o poslovnoj tajni koja nije u vezi sa tvojim biznisom, već je saznaješ na osnovu zaključenja ugovora na osnovu kojeg ćeš pružati određene usluge/izraditi softver/poboljšati njegove performance i sl.
    U tom slučaju, može se desiti da naiđeš na ovakvu odredbu:
    Trade secrets include but are not limited to any data or information, technique or process, tool or mechanism, formula or compound, pattern or test results relating to the business of the Client, which are secret and proprietary to the Client, and which give the business a competitive advantage where the release of that Trade Secret could be reasonably expected to cause harm to the Client.
    Komentar: Preširoko određenje šta se smatra poslovnom tajnom (moguće je da bi sud u praksi suzio ovaj pojam, ali je vođenje spora povezano sa dodatnim rizikom u smislu države u kojoj će se voditi postupak, što ne mora biti Srbija, kako je objašnjeno dole).
    Dodatno, nije retkost da ugovori sadrže sledeću odredbu u vezi sa trajanjem obaveze čuvanja poslovne tajne:
    The Consultant agrees that they will not disclose, divulge reveal, report or use, for any purpose, any trade secrets which the Consultant has obtained, except as authorized by the Client, or as required by law. The obligations of confidentiality will apply during the term of this agreement and will survive indefinitely upon termination of this agreement.
    Komentar: Obaveza čuvanja poslovne tajne nije vremenski ograničena.
    Kada je reč o prestanku saradnje ili prestanku osnova za pristup dokumentima koji sadrže podatke koji predstavljaju poslovnu tajnu, u najvećem broju slučajeva ugovori sa nalogodavcima iz inostranstva sadrže odredbu koja propisuje vraćanje celokupne dokumentacije koja sadrži informacije koje predstavljaju poslovnu tajnu nalogodavca, bez odgovarajuće obaveze nalogodavca da izda pisanu potvrdu ili na drugi način konstatuje da si izvršio svoju obavezu. Na taj način, u potencijalnom sudskom postupku tvoja pozicija biće otežana budući da nećeš imati dokazno sredstvo da si izvršio ovu obavezu. Primer ovakve ugovorne odredbe glasi:
    Upon the expiration or termination of this agreement, the Consultant will return to the Client any property, documentation, records, or confidential information which Is the property of the Client.
    Komentar: U ovom slučaju, savet je da ugovoriš dodatnu odredbu na osnovu koje se nalogodavac obavezuje da na neki način potvrdi da si ispunio svoju obavezu vraćanja dokumenata koji sadrže poslovnu tajnu, odnosno da više nemaš pristup tim podacima.

Merodavno pravo

This agreement will be governed by and construed in accordance with the laws of the _________.
Ovakva odredba znači da će se na tumačenje svih prava i obaveza iz ugovora primeniti strano pravo (čija sadržina nam nije poznata). Čak i da nađemo zakon o obligacionim odnosima države čije će se pravo primenjivati na ugovor, ne možemo ni pretpostaviti koji bi sve propisi bili primenljivi u konkretnoj situaciji. To znači da će sudija koji bude postupao u potencijalnom sporu primeniti srpsko pravo samo ukoliko je to propisano pravom države za koje su se ugovorne strane opredelile da se primenjuje na njihov odnos.
Posledica uključivanja ovakve odredbe u ugovor znači da nećeš moći sa sigurnošću da znaš koje su tvoja prava i obaveze iz odnosa sa nalogodavcem, pa čak ni kako pravo koje će se primeniti na tumačenje tvojih prava i obaveza tretira ugovor – čak i to da li je govor punovažan i proizvodi dejstva.
Priča se posebno komplikuje kada u obzir uzmemo to da može da se desi da ugovor ne propisuje ili koji sud će biti nadležan za rešavanje spora ili da propisuje da će to biti sud u inostranstvu. U tom slučaju, treba da uzmeš u obzir sledeće rizike u vezi sa rešavanjem spora u inostranstvu:

  • troškovi postupka mogu biti izuzetno veliki
  • srpski advokati ne mogu da zastupaju klijenta pred stranim sudom jer nemaju licencu
  • a uz to je procesno pravo stranih država potpuna nepoznanica i u startu te stavlja u nepovoljan položaj

Ukoliko postoji prostor za pregovaranje, važno je da ugovoriš srpsko pravo kao merodavno, i to bez pravila srpskog prava o sukobu zakona, kao i da nadležan bude srpski sud na sledeći način:
The parties shall endeavor to settle all potential disputes that may arise out of this agreement by mutual consent and in an amicable manner. Should the parties fail to settle the dispute in such a manner, the parties hereby agree that the court in Belgrade shall be competent for any and all disputes arising out of or in connection with this agreement.
Takođe, ugovor može sadržati odredbe koje propisuju:

  • da ti obezbeđuješ opremu i ostale uslove za pružanje usluga
  • da si ti obavezan da platiš poreze, doprinose i sve ostale dažbine

U tom slučaju, razmisli da li želiš da izmeniš ove odredbe ili da povećaš naknadu za svoj rad po ovom osnovu.

U pregovorima, ukoliko nisi u poziciji da ispregovaraš sve izmene u tvoju korist, fokusiraj se na

  • jasno određenje naknade za tvoje usluge i onoga što ona obuhvata
  • ograničenje roka u kome ćeš biti obavezan da čuvaš poslovnu tajnu
  • ograničenje roka u kome ćeš biti obavezan da nadoknadiš štetu nalogodavcu koja je nastala u vezi sa tvojim radom ili uslugom koju si mu pružio
  • merodavno pravo za ugovor bude srpsko pravo, bez pravila srpskog prava o rešavanju sukoba zakona
  • nadležan sud bude mesno nadležan sud u Srbiji