Da li imaš još neke mogućnosti za zaštitu svog biznisa i da li treba da ih koristiš?

Vrsta zaštite tvog biznisa prevashodno zavisi od faze razvoja u kojoj je tvoje poslovanje. Na primer, ukoliko si tek otpočeo sa obavljanjem poslovne delatnosti i tek planiraš da razviješ softver, zapravo imaš jedino biznis ideju koja tek treba da se razvije i čiji je uspeh neizvestan. Dakle, u tom trenutku zaštita treba da bude usmerena na sprečavanje drugih lica (zaposlenih ili lica sa kojima sarađuješ po drugom osnovu) da samostalno razviju tvoju ideju i na taj način te onemoguće da je komercijalizuješ. U prvoj fazi, ako nisi razvio nikakvo softversko rešenje, zaštitu možeš da obezbediš zaključivanjem ugovora o poverljivosti sa licima kojima otkrivaš poverljive informacije o svom poslovanju.

Ukoliko si u fazi u kojoj započinješ projekat koji podrazumeva izradu softvera, treba da misliš o:

  • regulisanju odnosa sa drugim članovima privrednog društva ukoliko svi zajedno radite na softveru
  • regulisanju odnosa u vezi sa softverom koji nastaje u radnom odnosu sa zaposlenima
  • regulisanju prava koja imaš na osnovu ugovora o narudžbini softvera, ukoliko angažuješ lica van radnog odnosa

Naravno, to što će se smatrati da imovinska prava na softveru koji je nastao za vreme radnog odnosa ima tvoje društvo ne znači da zaposleni ili lice sa kojim sarađuješ po drugom osnovu ne može da iskoristi znanja koja je stekao u radu sa tobom kako bi započeo isti ili sličan posao. U tom slučaju, on može da ti postane konkurent bez povrede tvog autorskog prava jer će napraviti program drugačijih svojstava. U tom slučaju, treba da u ugovoru sa zaposlenim i drugim saradnikom regulišeš njihovu obavezu da ne obavljaju istu ili sličnu delatnost u segment tržišta na kome bi bili tvoji direktni konkurenti (zabrana konkurencije).

Imaj u vidu da ako si za određeni posao angažovao preduzetnika, zabrana konkurencije predstavlja značajan faktor pri primeni testa samostalnosti – takva klauzula može dovesti do utvrđivanja „nesamostalnosti“ preduzetnika i do dodatne poreske obaveze za tebe

Ukoliko je tvoje poslovanje postalo izuzetno prepoznatljivo i imaš osnov da od njega napraviš brend, razmisli o zaštiti prepoznatljivog znaka tvog poslovanja, odnosno registraciji žiga.