Preduzetnik paušalac

Prvi način na koji preduzetnik može biti oporezovan jeste paušalno oporezivanje. Ako se odlučiš da budeš preduzetnik paušalac nećeš imati obavezu da vodiš poslovne knjige, kao ni da predaješ završni račun Poreskoj upravi. Poreska uprava će ti sama odrediti osnovicu za oporezivanje za određenu godinu, te će ti iznos poreza u konkretnoj godini uvek biti isti, nezavisno od prometa koji ćeš da ostvariš. Poreza i doprinose ćeš morati da plaćaš svakog meseca.

Paušalno oporezivanje je praktično i ne stvara dodatne troškove budući da ne zahteva vođenje poslovnih knjiga i predavanje završnog računa. Ipak, ne mogu svi preduzetici biti paušalno oporezovani. Da bi mogao da se prijaviš na paušalno oporezivanje kao preduzetnik koji posluje u oblasti kompjuterskog programiranja, potrebno je da se ispune sledeći uslovi:

  1. da u tvoju delatnost ne ulažu druga lica
  2. da tvoj promet u protekloj godini, odnosno tvoj projektovani promet nakon što otpočneš poslovanje ne prelazi 6.000.000 dinara
  3. da nisi evidentiran kao obveznik PDV-a.

Zahtev za paušalno oporezivanje se podnosi elektronski na sajtu Poreske uprave koja u kratkom roku izdaje rešenje za porez na dohodak građana i rešenje za obavezno socijalno osiguranje, koje je dostupno na Portalu Poreske uprave. Za pristup rešenju Poreske uprave na Portalu, potrebno je da poseduješ kvalifikovani elektronski sertifikat.

Da bi bio siguran da je ovaj model oporezivanja najbolji za tebe, predlažemo ti da napraviš finansijski plan sa projektovanim prihodima na osnovu kog ćeš moći da odrediš:

  1. iznos svojih prihoda u narednoj godini (koji ne sme da prelazi 6.000.000 dinara)
  2. kontinuitet prihoda (da li iznos prihoda u zadovoljavajućoj meri prevazilazi porez koji ćeš plaćati na projektovani prihod, a porez možeš da proceniš
  3. korišćenjem kalkulatora Poreske uprave ili ti je isplativije da porez plaćaš samooporezivanjem stvarnog prihoda).